Günümüzde gelin adaylarının çoğu duvak tercihi yapıyor. Gelinliklerin tamamlayıcı unsuru olan duvağın yüz tipine göre seçilmesi de bu konuda çok önemlidir. Çünkü duvağın kullanış biçimi geline ayrı bir hava katarken yanlış kullanımdan dolayı da tüm havayı söndürebilir. Duvak seçiminden sonra yüz şekline uyumlu saç tasarımı yapılmalıdır ki doğru görüntü oluşsun.

Kare Yüz Şekline Uygun Duvak Modelleri

kare-yuz-sekline-gore-duvak-modelleri

Kare yüz tipine sahip insanların daha keskin hatları vardır. Bu nedenle daha sert mizaçları olur. Bu sertliği kırıp daha romantik tarz yakalamak için gelin saçı yapılırken saç sıkıca toplanmalı ve başın üstündeki saç hafif kaldırılmalıdır. Böylece yüzü olduğundan uzun göstermek amaçlanır. Bu doğrultuda duvak ile saç aksesuarları alın ile saçın birleştiği noktada uygulanabilir.

Yuvarlak Yüz Şekline Uygun Duvak Modeller

yuvarlak-yuz-sekline-gore-duvak-modelleri

Yuvarlak yüz tipinde yüzün her yeri eşit mesafededir. Duvak ve saç modelinin yanlış yapılması durumunda daha kilolu bir görünüm kazanılabilir. Yuvarlak yüzlerde gelin başı yapılırken saç yandan ayrılmalı ve perçem gibi bir miktar saç alına düşürülmelidir. Takılacak aksesuarlar veya taç alından biraz daha geriye takılmalıdır. Bu yöntemler yüzün daha uzun görünmesini sağlar. Ayrıca duvak seçimi gelin adayının gözlerini ve alnını kapatacak kafes modelleri de seçilebilir.

Dikdörtgen Yüz Şekline Uygun Duvak Modelleri

dikdortgen-yuz-sekline-gore-duvak-modelleri

Alınları geniş ve çene kemikleri belirgin olan gelinler yapılacak saç modelleri ve duvaklar ile yüzlerini daha uzun göstermemeye özen göstermelidir. Duvak yüzün uzunluğunu dengelemek için başın iki tarafında enine doğru kabarık saç modelleri uygulanmalıdır. Topuz modeli yapılacaksa da duvar topuzun altından tutturulmalıdır.

Kalp Yüz Şekline Uygun Duvak Modelleri

kalp-yuz-sekline-gore-duvak-modelleri

Karakteristik bir yüz tipi olan kalp biçimli yüzlerde yüz şeklini ortaya çıkaracak şekilde saç modelleri yapılmalıdır. Sıkı bir topuz ve saçları geriye yapıştıracak modeller tercih edilmelidir. Bu yüz tipindeki kişilerin duvaklarını omuzlarından dökümlü olarak bırakması doğru olacaktır. Saçlarının iki tan tarafında simetrik olarak kullanılacak aksesuarlar da değişik bir hava katacaktır.

Oval Yüz Şekline Uygun Duvak Modelleri

oval-yuz-sekline-gore-duvak-modelleri

ve yumuşak hatlara sahip bir yüz tipidir. Bu yüz tipine sahip insanlara hemen hemen her duvak tipi yakışır. Kafes model duvaklar, alında kullanılabilecek dantel bantlar ve örtü biçiminde kullanılacak dantel işlemeli duvaklar ile çok farklı tarzlar yakalamak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Duvaklı Gelin Başı Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.