yazlik-dugun-icin-abiye-29Yaz mevsiminde şık davetlerin ilk adresi düğünlerdir. Düğünlerde giyilen abiye elbiseler uzun, kısa, renkli ve sade modelleri ile kadınların giydikleri kıyafetleri oluştururlar. Düğün için giyilen abiyelerin arasında ilk olarak siyah abiyeler yer alır. Siyah abiyelerde sade modeller olduğu gibi; şifon, taşlı ve kısa eteğe sahip modellerde yer alır.

Yazlık düğün için abiye modellerinden biri de; tek omuz askılı abiyelerdir. Omuzları estetik olan kadınların tercih ettikleri tek omuz abiye elbiseler uzun ve kısa modelleri ile göz doldurur. Topuklu ayakkabılarla bir arada giyilen bu elbiseler alt kısmı şifon tarzda da karşımıza çıkarlar. Genellikle uzun olan modelleri şifon detaylıdır.

Yazlık düğün için tasarlanan abiyeler arasında dantel detaylı elbiselerde bulunmaktadır. Dantel detaylı elbiselerde dış kısmı tamamıyla dantel olan abiyeler transparan özellikleriyle de şık görünmeye yarar. Transparan abiyeler genellikle kol kısımları yada omuz kısımları transparan olan abiyelerden meydana gelir.

Kadınların düğünlerde giymeyi sevdikleri abiyelerden biri de; straplez elbise türleridir. Straplez elbiseler askısız modelleri ve üst işlemeli tasarımları ile sıklıkla kullanılır. Turkuaz, sarı ve pembe gibi renklerde olan straplez elbiseler yazlık düğünler için ideal abiyeler arasındadır.

YAZLIK DÜĞÜNLER İÇİN SİYAH ve BEYAZ RENKLER ÇOK TERCİH EDİLİYOR

Yazlık düğün için kullanılan abiye çeşitleri arasında kontrast renklerden meydana gelen abiyelerde bulunmaktadır. Farklı renklerin bir araya gelmesiyle tasarlanan bu abiyelerde şık tasarımlarda bulunur. Kontrast renkler arasında en sık kullanılanı siyah ve beyaz renkleridir.

Pul payet işlemeli olan elbise modelleri yazlık düğünlerin vazgeçilmez abiyelerinden biridir. Bu tip abiyelerde modeller göz alıcı ve parlaktır. Kalın askılı modellerden meydana gelen payetli elbiseler yüzeyleri ile göz kamaştırır. Kadınların giydikleri elbiselerden biri de; saten ve çiçekli elbise modelleridir. Kloş saten ve çiçeklerden oluşan abiye elbiseler ince askılı modelleriyle tercih edilir.

Alt kısmı pileli üst kısmı düz şifon kumaşlardan oluşan elbiseler kırmızı ve mor gibi dikkat çekici renkleriyle kadınları süsleyen abiye elbiselerdendir. Abiye elbise modellerinde  sıklıkla kullanılan renklerin içinde turkuaz rengi de yer alır. Özellikle de pileli tasarımlardan oluşan abiyelerde turkuaz renginden faydalanılır.

Ön tarafı kısa arka kısmı uzun olan abiye elbiselerde abiye çeşitleri olarak tercih edilen modellerdendir. Bu tip abiyelerde modeller dikkat çekici bir kesime sahip olduğu için renkler sade ve asil olarak tasarlanmıştır. Omuzları açık ve boyun detaylı olan abiye elbiseler uzun ve şık halleriyle düğün abiyesi olarak tercih edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Kırmızı Abiye Modelleri başlıklı makalemizde 2016 kırmızı abiye modelleri ve kırmızı abiye modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.