kina-gecesinde-damat-ne-giymeli-9Kına gecesi, düğün gecelerinin olmazsa olmazıdır. Gelenek ve görenekler sebebiyle o gecenin tüm detayları değişiklik gösterse de, kına gecelerinin tüm gelinlikler arasında vazgeçilmez ve en güzeli olduğu kesindir. Gelinlerin vazgeçilmez gecesi olsa d, damatlar içinde özel bir gün olacağı kesindir. Bazı yörelerde damadın kına gecesine girmesi yasak; fakat bu gelenekler modern hayatın etkisi ile birlikte yavaş yavaş yok olmaya başladı. Damat da gelin gibi bu özel güne oldukça özenli bir şekilde hazırlanıyor.

Kına geceleri, en güzel eğlencelerden bir tensidir. Hiç unutulmayan, oldukça zevkli, adetlerin gerçekleşmesi ile birlikte hem hüzünlü hem mutlu bir günün yaşanacağı en özel günlerden bir tanesi. Düğün gününden bir gün veya iki gün önce gerçekleştirilen bu günü, aslında bekarlığa veda partisi gibi düşünmek de mümkün olabilir. Hem gelinin arkadaşları ailesi hem de damadın ailesi ve arkadaşları bu günde çok eğlenecekleri ve keyifli bir gün geçirecekleri kesindir. Kına gecesinin en güzel yanı ise; folklor ezgilerini andıran kıyafetlerin kına yakılırken giyilmesidir. Özellikle gelin için bindallı tercih edilirken, damat için son zamanlarda çeşitli tarih dizilerinin etkisiyle de o dönemlerde giyilen uzun bir kaftan giyilebilmektedir.

Kına gecesi için damadın ne giymeli diye incelendiğinde, mutlaka gelin ile uyum içerisinde olması gerekir. Takım elbise her zaman bir erkeği, olduğundan daha karizmatik gösterir. Bu nedenle takım elbise giymeyi ihmal etmemeliler. Fakat düğün gecesi giyecekleri damatlıkla aynı renkte ve aynı tarzda olmamasına dikkat etmeleri en doğru olandır. Gelinin giyeceği elbisenin rengine uygun olarak takacakları aksesuarı olan kravatlarını, bu renge uydurabilir veya aynı rengi kullanabilirler. Böylelikle gelin ile damat birlikteyken uyum içerisinde oldukları, gelen davetlilerin gözüne çarpacaktır.

Kına gecesinin en özel adetleri içerisinde bulunan kına yakma işlemi gerçekleştirileceği zaman gelin bindallı giyerken, damat da bu an için ya özel bir kıyafet giyebilir ya da ceketinin üzerine omzuna pul içerisinde bulunan kırmızı veya gelinin bindallısına uygun olan bir tülbent örtülür. Böylelikle damat da kına gecesine entegre edilmiş olur. Tabi bu bazı yörelerdeki geleneklere göre farklılık gösterse de damatlarda genelde kına gecelerinde gelinin yanında bulunmaktadırlar. Ve damadın bu gecede giymesi gereken kıyafetlerin en önem noktası, gelinle birlikte uyum içerisinde olmasıdır. Alternatif seçenekler bulunsa da takın elbise bir erkeğe yakışa en güzel kıyafetlerdendir.

Bir önceki yazımız olan Vakko Takım Elbise Modelleri başlıklı makalemizde vakko takım elbise ve vakko takım elbise modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.