Günümüzde evlilik öncesi yapılan kına gecesinde farklı mekânlar, farklı alternatifler bulunmaktadır. Kına hazırlıkları başlayınca hangi malzemelerin lazım olduğundan çok, kına organizasyonunu hangi mekânda yapılacağı daha önemli bir konudur. Bunun için kına gecesini nerede yapacağınızı daha önceden planlamalı ve orayı hazır hale getirtmelisiniz. Daha sonra ise, canlı müzik mi? yemekli mi? ikramda neler olacak? Gibi ayrıntılara da karar vererek, her şey netleştirilmelidir. Bundan dolayı kına organizasyonu için, gereken miktarda bir bütçe ayırılmalıdır.

Eski zamanlarda kına geceleri gelin adayının evinde yakın arkadaşlarıyla birlikte yapılırdı. Fakat gün geçtikçe kına gecesi organizasyonları da farklılaştı. Evler yerine, düğün salonları tutularak, daha fazla misafir ağırlanmaya başlandı. Hatta bazı kişiler yalı, kasır gibi lüks mekânlar tutarak, bu organizasyonu oldukça görkemli bir hale getirdi. Kına tepsisi, kına sepetleri, kına mumları, kına taçları, tefler, kına afişleri, kına hatıraları ve değişik kına hediyeleri bir kına gecesinin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

Eğer büyük bir yerde gerçekleştirmek istemiyorsanız, kendi evinizde de arkadaşlarınızı davet edip eğlenebilirsiniz. Ama bu gece benim hayatımda ilk kez olacak. O yüzden eksik hiçbir şeyin olmasını istemiyorum diyorsanız, tefler çalının, herkes eğlensin, kınalar yakılsın diyorsanız o zaman araştırmalara şimdiden başlamanızı tavsiye ederiz.

Çağıracağın kişi sayısı tamamen sizin isteğinize göre belirlenecektir. Az davetli varsa davetiyeye gerek kalmaz ama büyük bir organizasyon yapılacaksa hem insanları haberdar etmek hem de hatıra olması için kına davetiyesi yaptırılabilir. Bütün bunlarla ben uğraşmak istemiyorum deniliyorsa, bunun için organizasyon firmaları bulunmaktadır. Onlardan biriyle anlaşılarak, profesyonel bir biçimde gece sürdürülecektir.

Kına gecesinin en olmazsa olmazlarından biri de şüphesiz ki teflerdir. Gelin adayına ve davetlilere tefler verilerek eğlenmeleri sağlanır. Tedarik edebilmek içinse kına gecesi organizasyonu için malzeme satılan yerlerde tefler de bulunmaktadır. İsterseniz tefin kenarlarına da kurdele gibi sallanan süsler takarak eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. En popüler kına fikirleri arasından üç kına konsepti çok kullanılmaktadır. Bunlar; Osmanlı Konsepti, Pembe konseptli kına ve Hint konseptli kınadır.

kina-gecesi-icin-tef-2 kina-gecesi-icin-tef-3 kina-gecesi-icin-tef-4 kina-gecesi-icin-tef-5 kina-gecesi-icin-tef-6 kina-gecesi-icin-tef-7 kina-gecesi-icin-tef-8 kina-gecesi-icin-tef-9 kina-gecesi-icin-tef-10 kina-gecesi-icin-tef-11 kina-gecesi-icin-tef-12 kina-gecesi-icin-tef-13 kina-gecesi-icin-tef-14 kina-gecesi-icin-tef-15 kina-gecesi-icin-tef-16 kina-gecesi-icin-tef-17 kina-gecesi-icin-tef

Bir önceki yazımız olan Nikah için Beyaz Elbise başlıklı makalemizde nikah elbise ve nikah için beyaz elbise hakkında bilgiler verilmektedir.