kina-gecesi-bindalli-modelleri-16Osmanlı zamanından beri süregelen kına geceleri, genç kızların baba evinden ayrılmadan önceki son gecelerinde yapılan, gelinin bazen ağlatıldığı, bazen oynatıldığı eğlence geceleridir. Kına gecelerinde hüzün ve mutluluk birliktedir. Geleneksel öğelerle dolu olan bu gecelerde Osmanlı motifleri içeren, gösterişli bindallılar giyilir. Kına yakılma zamanı geldiğinde genç kız gecenin anlamına uygun olarak bindallısını giyerek davetlilerin yanında yer alır. Türküler söyleyerek kınası yakılır.

Bindallılar Osmanlı zamanında gelinlerin düğünlerinde gelinlik olarak giydikleri ve daha sonra katıldıkları bütün yöresel eğlencelerde giydikleri elbiselerdir.

Bindallı denildiğinde akla ilk olarak kırmızı renk gelse de, bu kıyafetlerin yerini artık daha çok farklı renkte bindallı modelleri almış durumda. Günümüzde kırmızının yanı sıra bordo, pembe, mor, mavi ve yeşil renkteki bindallılar tercih ediliyor. Bindallılar aynı renk duvaklar ve saç aksesuarları ile tamamlanıyor. Eskiden koyu renkli kadife kumaşları ve altın işlemeler kullanılsa da artık daha çok saten ve ipek kumaşlar üzerine işlemeler yapılıyor.

2016 kına gecesi bindallı modellerinin renkleri arasında fuşya, gülkurusu, zümrüt yeşili, mor ve sezonun öne çıkan rengi olan bordo bulunmakta. Model olarak 2016 yılında daha çok kaftanlı A kesime sahip bindallı modelleri ön planda.

Bindallı modelleri

Klasik bindallı modelleri yoğun olarak Osmanlı motifleri içeren, kırmızı ya da borda renklerde, kadife kumaş üzerine altın sırmalar işlenerek hazırlanır. Bu bindallı modelleri ile kendinizi Osmanlı zamanında yaşayan bir sultan gibi hissedebilirsiniz. Kaftanlı bindallı modelleri ise klasik modellere oranla daha gösterişli bir bindallı giymek istiyorsanız tercih edebileceğiniz, genelde A kesime ve dik yakalara sahip bindallı modelleridir. Hint stili bindallı modelleri ise klasik modellerden sıkıldıysanız ve Hint kültürünü seviyorsanız ve kına gecenizde bu kültürden esintiler olmasını istiyorsanız, son zamanlarda ünlüler tarafından da çok tercih edilen, seçeneğinizin fazla olduğu modellerdir.

Bindallı seçilirken nelere dikkat etmeli?

Kına gecenizde tamamen istediğiniz gibi görünebilmek için, kendi zevkinize uygun, sizi yansıtan bir bindallı tercih etmelisiniz. Giydiğiniz kıyafet içinde rahat olmanız çok önemlidir. Çünkü bu gece aileniz ve arkadaşlarınız ile eğlenmek içi, doyasıya tadını çıkarmalısınız. Bindallılar ile çok fazla aksesuar kullanıldığından, aksesuarlar arasındaki uyuma çok önem verilmelidir. Örneğin ayakkabınız, saç tokanız ve kemeriniz uyum içinde olmalıdır. Bindallınıza uygun olarak ayakkabı seçiminde çarık ya da babet tercih edebilirsiniz. Koyu renklerde, kaftanı bol, şalvarlı bindallı modelleri tercih ederek kilolarınızı gizleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2016 Bindallı Modelleri başlıklı makalemizde 2016 bindallı modelleri ve bindallı modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.