kayik-yaka-gelinlik-modelleri-19Kayık yaka, bayanlar tarafından oldukça sevilen bir yaka modelidir. Hem elbiselerde hem kazaklarda ve tişörtlerde oldukça zarif bir görünüm sağlamasından dolayı sevilen ve sıklıkla kullanılan yakalardandır. Kayık yaka gelinlik modelleri de özellikle birkaç senedir oldukça tercih edilen ve sevilen modeller arasında olduğu görülmektedir. Bu yüzden de üretimi arttırılmış ve straplez, askısız gelinlik modellerinin yerini almıştır. 2016 yılında da yerini koruyacağı ve kaliteli ve farklı üretimlerin gerçekleşeceği kesin gözükmekte.

Kayık yaka modeli, omuz bölgesi geniş ve güzel olan bayanların mutlaka tercih etmesi ve giymesi gereken modeller arasında yer almaktadır. Özellikle göğüs bölgesinden dikkatlerin çekilip omuza yönlendirilmesi sebebiyle küçük göğse sahip bayanların rahat bir şekilde kullanabileceği modeller arasında yer almaktadır. Ayrıca gelinliği taşımak, ağır olmasından dolayı zor olmaktadır. Bu yüzden de gelinlikte bir askının bulunması gelinliğin aşağıya çekilmemesi açısından oldukça faydalı olmaktadır. Kullanış açısından rahat bir kullanıma sahip olması ve şık, zarif bir görünüm sağlaması dolayısıyla gelinlik modelleri arasında son zamanlar oldukça ilgi çeken gelinlikler arasında yer almaktadır.

2016’ya Kayık Yaka Gelinlik Modelleri Damga Vuruyor!

Kayık yaka gelinlik modelleri, farklı tarzda bulunmaktadır. Kısa kollu, yarım kollu, dirsek veya uzun kollu olmasının yanı sıra yaka kısmına yönelik olarak işlemeler bulunmaktadır. Özellikle, kayık yaka olan bu modeller için dantel detayları oldukça fazla kullanılmakta ve tüm gözlerin yaka kısmına çevrilmesini sağlamaktadır. Ayıca bu gelinlik modellerinde en önemli nokta, kol kısımlarıdır. Kayık yaka olması sebebiyle kol ve omuz kısımlarının iyice bedene oturması ve vücutta şekil bulması gerekmektedir. Yoksa hem kol altından kasar hem de gelinin canını acıtabilir. Bu nedenle oldukça iyi bir şekilde dikiminin sağlanması gerekir.

Kayık yaka modelleri, hem kasnaklı hem kasnaksız gelinliklerde kullanılabilir. Vücuduna güvenen ve cesareti olan gelin adayları için hazırlanan kasnaksız gelinlik modellerinde de kayık yaka oldukça tercih edilen modellerden bir tanesidir. Özellikle bu modellerde inci detayları dikkat çekmektedir. Kasnaklı gelinliklerin içerisinde de oldukça beğenilen yaka modeli olduğu kesindir. Ayrıca gelinlik modelleri arasında bulunan kayık yaka için duvağın çok önemi vardır. Yaka kısmıyla duvak kısmının yakın olmasından dolayı, duvak ile gelinliğin boğulmaması ve yaka kısmının kapanmaması gerekir. Dantel içeren bir duvak kullanılacaksa da gelinin saçının mutlaka toplu olması hem daha güzel durmasını sağlayacaktır hem de toplu olan saç ile yaka kısmının açık olması sağlanacaktır.

Bir önceki yazımız olan 2016 Boydan Gelinlik Modelleri başlıklı makalemizde 2016 boydan gelinlik, 2016 gelinlik modelleri ve gelinlik modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.