hazir-gelinlik-mi-almali-gelinlik-mi-diktirmeli-4O vakit geldiğinde seçim konusunda zorlanan kızlarımız aynı zaman da bu konu hakkında da oldukça zora düşerler. Gelinliğimi acaba diktirsem mi yoksa hazır mı alsam diye. Fakat şöyle bir durum söz konusudur, hazır gelinlik üzerine işleme yapılacağı zaman oldukça zor anlar yaşanabilir. Lakin kendi istediğin gibi işleme yaptırmak için de diktirmek gerekmektedir. Eğer ki hayalindeki gelinliği istiyorsan diktirmek en doğrusu çünkü işlemelerini kabarık olup olmamasını vücut ölçülerine göre tam olmasını böyle daha iyi seçebilirsin. Kimi kızımız da hazır almaktan yanadır.

Ama diktirmek biraz daha ucuza gelmektedir. Hazır gelinlik alırken de vücut ölçülerine göre istenen işlemelere göre provalar yapılıp istenilen tasarım ön plana çıkar. 4-5 prova ile istenilen tasarıma ulaşılabilir. Lakin bu oldukça fazla paraya mal olabilir. Bu yüzden çoğu kızımız hayalindeki gelinliği kafasında tasarlayıp bir tasarımcı ile anlaşıp istediği gelinliğe ulaşabilir. En klasik yöntem sıfırdan dikim yapılmasıdır. Eline birkaç model alıp tasarımcına gidip kalıptan kumaşa tasarımdan işlemeye kadar konuşup karar verilip gelinliği sıfırdan var edebilirsin. Hazır gelinlik alırken 4-5 ay önceden harekete geçmen gerekirken kendin diktirmek istediğinde 6-7 ay önceden harekete geçmen gerekmektedir.

Hazır gelinlik mı almalı yoksa diktirmeli mi  sorusuna ise karar tamamen sizin elinize kalmaktadır. Bütçeniz yada istediğiniz hangisine uygun ise o konudan yana seçim yapmanız gerekmektedir. Kendin diktirmenin en büyük avantajı ise her konuda senin söz sahibi olabilmen. Bu sayede her özelliği ile sana ait bir parça meydana gelmiş olacaktır. Ancak dezavantajları da vardır yok değil. Örneğin uzun ve zahmetli süreci ve memnuniyetin sağlanılabilmesi gibi dezavantajları da ön plandadır. Eğer bu yöntemi tercih edeceksen hem çok sabırlı olman hem de çok zamanın olması gerekmektedir.

Tasarımcı ile işbirliği içinde olan model süsleme ve kumaş arayışında bulunacak kadar sabırlı, ve provalarda ise oldukça enerjik ayrıca tasarımcın ile tartışabilecek kadar bilgili olman gerekmektedir. Kısacası üretimi uzun lakin eğlenceli bir dönem seni beklemiş oluyor. Peki hazır almak isteyenler ise birkaç mağaza bakma sonrasında üzerine oturan ve yakınları tarafından da beğenilen gelinliği almaktadırlar. Bu süreç özel dikime nazaran daha kısa ve daha az yorucu geçmektedir. İsteyen kişi de hazır aldıktan sonra tasarımcısı ile anlaşıp gelinlik üzerinde birkaç oynama yapabilmektedirler. Kısacası bu karar sizin kendi bütçenize sabrınıza ve hayalinizdeki gelinlik modeline kalmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Nikah Elbisesi Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde nikah elbisesi nasıl olmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.