gelinlik-secerken-nelere-dikkat-etmeli-2Gelinlik seçimi yapmak hem çok zevkli hem de biraz uğraştırıcı olabilir. Zevklidir çünkü hayatınızın en önemli günlerinden birinde prensesler kadar güzel ve göz alıcı olacağınızı bilirsiniz; uğraştırıcıdır çünkü birbirinden farklı gelinlik modellerini seçmek gerçekten kolay bir iş olmayabilir. Mevsimsel değişikliklerde gelinlik seçerken nelere dikkat etmeli üzerinde durulması gereken bir konudur.

Öncelikle birden fazla mağaza dolaşacağınız ve bu sayının onlarca mağazaya çıkacağını bilmenizde fayda vardır. Fiyat aralıkları oldukça değişiklik gösteren gelinlik modelleri, bütçesi dar olanlar için de seçenekler sunmaktadır. Elbette ne kadar detay o kadar para denilebilecek modeller göz alıcı bir şekilde vitrinlerde yerlerini almaktadır.

Gelinlik seçiminde üç aşağı beş yukarı bir bütçe ayarlaması yapıldıktan sonra, organizasyonunuzun tarihini düşünerek hangi mevsime denk geleceğini kafanızda derlemeniz olacaktır. İlkbahar yaz sezonuna uygun gelinlik modelleri ile sonbahar kış sezonuna uygun gelinlik modelleri elbette bir olmayacaktır.

Gelinlik seçerken nelere dikkat etmeli iyi düşünmek gerekir. Ne zaman askılı model kullanılabilir, dekoltenin yeri ne olmalıdır, ayakkabı seçiminiz ve makyajınızla olan uyumunuz nasıl olmalıdır bütün bu ayrıntıları bir arada düşünmek faydalı olacaktır. En önemlisi de kendi stilinizi ve yaşam tarzınızı en iyi siz bildiğiniz için, aklınızda önceden nasıl bir gelinlik seçmeniz gerektiğini düşünmek ve bakacağınız gelinlik modelleri için zamandan kazanmak olacaktır.

Gelinlik seçiminde en önemli hususlardan birisi de kaliteden şaşmamanız gerektiğidir. En pahalı gelinlik, en kaliteli gelinlik demek değildir. Gelinlik seçerken nelere dikkat edilmeli diye sorulduğunda öncelikle kumaşın ve dikişlerin kalitesi diye söylenebilir.

Saatlerce üzerinizde taşıyacağınız çok özel bir kıyafetin çok basit bir harekette dikişlerinin bozulması ya da kaza ile üzerine bir şey döküldüğünde lekenin daha fazla yayılması ve zor çıkması sizi zor bir duruma sokabilir ve düğün boyunca keyfinizin kaçmasına sebep olabilir. Aynı zamanda nikah ve düğün organizasyonunuzun açık bir mekanda mı yoksa kapalı bir ortamda mı yapılacağını kararlaştırdıktan sonra model seçimi aşamasına başlamanızda da fayda vardır. Ani çıkabilecek olası sürprizlere karşı gelinlik seçiminizde dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Gelinlik Bolero Modelleri başlıklı makalemizde 2016 gelinlik bolero modelleri ve gelinlik bolero modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.