Tesettür modasında 2017 yılında göz alan tasarımlar dikkatleri çekiyor. Saten, ipek, dantelli, pul ve payet işlemeli modeller dikkat çekiyor.

Dantelli ve Pul İşlemeli Abiye Tesettür Elbise

2017-tesettur-abiye-modelleri-2

Tesettür gereği elbisenin kapalı olması ve dar olmaması gerekir. Normal bir abiye elbisede spagetti askı kullanarak, derin bir yırtmaç ya da sadece derin bir dekolte ile elbise çarpıcı bir görünüme ulaşabilir. Ancak tesettür abiye elbiselerde bunlardan hiç birini kullanmak mümkün değildir. Bu nedenle tesettür abiye bir elbisenin dikkat çekici olması dantel detayı ya da payet işleme ile sağlanabilir. Tesettür gereği kumaşın çok kaliteli olmasın gerekir. Terletmeyen ve hava alan ayrıca kırışmayan kumaş olması önemlidir. Abiye tesettür elbiselerde dantel ve pul işleme genelde göğüs kısmında, omuz ve kol ağızlarında olur. Yani en çok görünen kısımda bu detayların kullanılmasına özen gösterilir.

Tesettür Abiye Elbisede Kombin

2017-tesettur-abiye-modelleri-3

Tesettür abiye elbisede çok şık ve gösterişli danteller, pullar ve payetler elbise görünümüne zenginlik katarken dikkat çekmesini de sağlar. Bu detaylar sayesinde çok şık olan elbisenin rengine uygun bir renkte ipek şal ve yine aynı tonlarda ayakkabı ve çanta ile kombin yaratılabilir. Bu şekilde bir bütünlük sağlandığında ancak elbise kendini gösterebilir.

Örneğin, Çok şık pul payet işlemeli mor renk saten bir abiye elbise düşünün, pudra rengi ipek şalla güzel bir kombin olur. Ayakkabı mümkünse elbisenin kumaşından yapılmış ve pudra rengi pullarla işlenmiş olmalıdır. Çanta pudra rengi tercih edilebilir. Ya da ton in ton renkler de tercih edilebilir. Yani elbise mor ise açık mor tonlarında şal, ayakkabı, çanta tercih edilerek aynı rengin farklı tonları ile bir kombin yapılabilir. Bu farklı renklerden kombin yaratmaktan çok daha kolaydır.

Bir önceki yazımız olan Kışın Düğünde Ne Giyilir? başlıklı makalemizde kış düğün abiye modelleri, kışın abiye modelleri ve kışın düğünde ne giyilir hakkında bilgiler verilmektedir.