kisa-duvak-modelleri-20Bir gelinliği tamamlayan en önemli unsurlardan biri olan duvaklarda saç modeline, gelinlik modeline ve gelinin vücut tine göre seçim yapmak oldukça önemlidir. Özellikle son yıllarda gelinlikler ile birlikte uzun duvakların kullanılması daha sık karşımıza çıkıyor olsa da bu duvakların kullanılmasında birçok risk ve olumsuzluk söz konusudur. Özelikle açık alanlarda yapılan düğünlerde gelinlerin uzun duvaklarının bir yerlere takılması sonucunda yaşanan aksilikler gelinleri kısa duvak modellerini tercih etmeye yöneltmiştir. Açık saçlar ile oldukça güzel bir görünüm oluşturan bu duvaklarda duvağın tasarımı, kabarıklığı ve işlemeleri gelinliğin şıklığını tamamlayıcı unsurların başında gelmektedir.

Açık ve düz saçlar için ideal

Düz ya da hafif dalgalı saçlara sahip olan gelinlerin tercih edebilecekleri en doğru duvak tasarımlarından biri olan kısa duvaklar hem şıklığı hem de kullanışlılığı ile gelinleri memnun ediyor. Bu yıl gelinlik tasarımlarında sıklıkla karşımıza çıkan bu duvak modellerinde duvağın tülden ve gelinlik ile aynı tonda olması şarttır. Dantel işlemeleri bulunan gelinlikleri tercih eden bayanlar için duvaklarda da bu işlemelere yer vermek mümkündür. Gelinlik ile birbirini tamamlaması adına duvaklarına Fransız danteli adı verilen ince işlemeleri yaptıran gelinler oldukça şık ve gösterişli duvaklara sahip olabilir. Duvak seçiminde en önemli noktalardan birinin ise gelinin yaptıracağı saç modeli olduğu asla unutulmamalıdır. Bu bağlamda kısa olan duvaklar hem prenses tipi topuzlar ile hem enseden yapılan topuzlar ile hem de açık bırakılan saçlar ile kullanılabildiği için oldukça sık bir şekilde tercih edilmektedir.

Yüz tipinizi göz önüne alın

Yapılan çalışmalar ile oval ya da ters üçgen biçiminde yüze sahip olan bayanların kısa tül duvak tercih etmesinin daha doğru olduğunu göstermektedir. Oval ya da ters üçgen yüze sahip olan bayanların yüzlerini daha şekilli ve daha güzel gösteren bu duvaklar aynı zamanda sade olabildiği gibi gelin çiçeği ile benzer çiçekler ile bezenmiş şekilde de olabilir. Bu çerçevede eğer mümkün ise kullanılacak duvağın gelin çiçeği ile aynı çiçeklerden birkaç tanesini içermesi göze oldukça hoş gelen bir görünüm ortaya çıkaracaktır. Duvaklarda hafif tüllerin tercih edilmesi şarttır çünkü uzun saatler boyunca saçta kalacak olan duvak bir süre sonra aşağı sarkma yapabilir ve bu durum sonunda gelin saçının bozulması söz konusu olabilir. Bu tehlikeyi de göz önüne alarak hafif, şık ve kısa yapılı duvakların tercih edilmesi çok doğru olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Gelin Duvak Modelleri başlıklı makalemizde 2016 gelin duvak modelleri ve gelin duvak modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.