kabarik-duvak-modelleri-9Söz konusu gelinlik olunca bayanların seçim yapma konusunda ne kadar sıkıntı yaşadığı herkes tarafından bilinmektedir. Vücut yapısına, zevke ve isteğe uygun olan gelinliği seçen bayanlar için sıradaki sorun duvak seçimi olacaktır. Bir gelin için olmazsa olmaz olan duvaklar arasında model seçiminde bulunmak için gelinin kendi vücut yapısını, tenini, tenini, saçlarını ve yüzünü çok iyi bir şekilde tanıyor olması gerekmektedir. Hem geçtiğimiz yıl hem de bu yıl özellikle ünlülerin yapmış oldukları düğünlerde göze çarpan detaylardan biri olan kabarık duvak modelleri bu yıl birçok düğünde karşımıza çıkacak gibi gözüküyor. Gösterişli yapısı ile dikkat çeken bu duvaklarda gelin için en önemli sorun duvağın saçı ve yüzü tamamen kapatmasıdır.

Yeni duvak tasarımları

Gelinlerin kabarık yapıdaki duvaklara merak duymaya başlamasına seyirci kalmayan gelinlik tasarımcıları tarafından oluşturulan yeni duvaklarda gelinin yüzünün ve saçının tamamen kapanmasının önüne geçilmeye çalışılıyor. Özellikle bir taç ile kullanıldığında oldukça şık bir görünüm sunan beyaz kabarık duvaklar her gelinin hayalini süslüyor. Bu yıl yapılacak olan düğünlerde sıklıkla karşımıza çıkacak olan bu duvaklarda duvağın hemen alın hizasından başlamaması ve mümkünse yapılan topuz ile oldukça geriye atılması doğru bir seçim olacaktır. Özellikle kabarık ve kıvırcık saçlara sahip olmayan, düz ya da hafif dalgalı saçlı gelinler için oldukça güzel bir görünüm sunan bu duvaklarda kullanılan tek rengin beyaz olması oldukça önemlidir. Gelinlik tercihinde kırık beyaz gibi renkleri tercih eden bayanların istedikleri türde duvak bulmaları bu nedenle biraz zor olmaktadır.

Duvak işlemeleri

Gelinlerin duvaklarını seçtikten sonra üzerine yaptırabilecekleri işlemelerin sınırı neredeyse yoktur. Özellikle sade tül duvak modellerini tercih eden gelinler bu tüllerin üzerine gelinlerine paralel olarak istedikleri işlemeyi uygulatabilmektedir. Günümüzde oldukça moda olan Fransız danteli ya da İngiliz danteli modellerini duvağına işleyen gelinler bu dantelleri gelinliklerinde de kullandıkları takdirde harika bir görünüme kavuşmaktadır. Kabarık yapıdaki duvaklarda uzunluğun bir hayli fazla tutulması düğün yapılacak mekâna göre seçilmelidir. Özellikle açık alanlarda yapılan düğünlerde fotoğraf çekimi için uzun bir duvak çok hoş olabilirken, düğün sırasında duvağın takılabileceği birçok köşe bulunması gelin için sıkıntı oluşturabilir. Bu nedenle gelinlere önerimiz açık ve kapalı alanlar için birden farklı duvağa sahip olmaları ya da duvakları üzerinde yapacakları uygun bir zamanda küçük bir katlama işlemi ile duvaklarının kullanışlılığını bir seviye daha artırmalarıdır.

Bir önceki yazımız olan Fransız Dantelli Gelinlik Modelleri başlıklı makalemizde fransız dantelli gelinlik modelleri ve fransız dantelli gelinlikler hakkında bilgiler verilmektedir.