2016-duvak-modelleri-11Gelinin ve gelinliğin en büyük aksesuarı olan ve bu ahenki ön plana atan duvaklardır. Duvak detayları da gelinlikte ki gibi oldukça önemlidir. Gelinlik alışverişi yapılırken dahi söylenen duvaksız gelin olmaz sözü her daim geçerlidir. Duvak tercih etmeyen gelinlerimizde bu eksiklik her zaman fark edilir. Gelinlik ile duvak her zaman bir bütündür. Bunu 2016 gelin duvak modelleri nde de görüyoruz. Kimi gelinlerimiz ise duvak takmamakta ısrarlı olup bazen sadece dans sürecinde takmayı tercih etmektedirler. Unutmayın damasın gelini öpebilmesi için duvak gelinin yüzünden kaldırılması gereklidir. Gelin ve duvağı gelinliğin en önemli detayı olup gelinin en sade ve şık olmasına yardımcı oluyordur.

Gelinliğin tamamlayıcısı olan bu tasarımı gelinliğe uygun bir şekilde seçmek ve gelinlik kadar titiz davranmak gerekmektedir. Sade, taş detaylı, uzun ve kısa şeklinde kızlarımız hayal ettikleri duvağa kolayca sahip olabilirler. Ancak gelinlik kadar duvak seçiminde de titiz davranılması önemli hususlar arasında yer almaktadır. Gelinlik kadar duvaklar da kendi aralarında farklılık göstermektedir. Bu durum gelinlerimizi ne kadar zor bir duruma soksa da bu yıl dantelli ve uzun duvaklar daha fazla tercih arasında olacaktır. Ancak kızlarımız gelinliğine, saçına ve yüzüne uygun duvak seçtiklerinde daha şık bir görünüm ortaya çıkaracaklardır. Kısa boylu kızlarımızın uzun duvak seçmesi pek önerilmemektedir. 2016 gelin duvak modelleri arasında yer alan kabarık modelleri balık etli kızlarımız seçmemesi daha doğru olacaktır.

Yüz Şekline Göre Duvak Seçimi

Yuvarlak yüzünüze en uygun olanı yandan yapılan gelin başı saçlarınızdır. Bunlara ise uygun olan çiçekler ile ya da taşlar ile bezenmiş taç kullanabilirsiniz. Sizlerin kullanacağı aksesuarlar asla iki yandan görülmemeli. Ve alın ve zarif yüzünüz örten kafes duvaklar tercih edebilirsiniz. Eğer yüzünüz dikdörtgen şeklinde bir çene yapısına sahip ise, yüzünüzü uzun göstermeyen duvaklar tercih etmeniz doğru olacaktır. Yüzünüzü uzun göstermemek için seçeceğiniz duvak saçınızın iki yanından açılmalı ve kabarık olmalıdır. Oval yüz her türlü duvağı kaldıracak bir yüz yapısıdır.

Bu sizi cesaretlendirsin ve alnınızın gerisinden beyaz bir bant ile ensenizi çevreleyin bu da sizi farklı bir tasarımcı haline getirsin. Çok karakteristik ola kalp yüz şeklini ortaya çıkarmak için saçlar ortaya ikiye ayrılır yada tam yapıştırarak sıkı bir topuz yapılır ve duvak iki omuzdan aşağıya doğru inerse bu doğru bir tercih yapılmış olur. Kare yüz şeklinde çene kemiği ayrıntısı çok belirgindir. Bu yüz şeklinde tercih edilen duvaklar alınla saçın birleştiği noktaya uygulanabilir.